Teave riisi kohta

Riis (Oryza sativa) on üks tähtsamaid teravilju maal. Riis kasvab kõige paremini mussoonkliimas, mistõttu on see üks kõige olulisemaid teraviljasid, eriti Lõuna- ja Ida-Aasias. Euroopas kasvatatakse seda peamiselt Põhja-Itaalias ja Hispaanias, samuti Prantsusmaal Camargues. Suurem osa Risella riisist kasvatatakse Hispaanias.

Kvaliteedilubadus

Risella riis on valmistatud hoolikalt valitud riisist. Meie tooted läbivad range kvaliteedikontrolli, et saaksime tagada esmaklassilise ja ühtlase kvaliteediga riisi. Risella laiast tootevalikust leiate igale toidukorrale ja maitsele sobiva riisi. Turustame pidevalt uusi riisitooteid, näiteks tervislikke ja trendikaid riisi ja teravilja segusid.

Riisiliigid

Riis jaguneb kuju järgi kolme põhitüüpi: lühike ehk ümarateraline, keskmise teraga ja pikateraline.

Pruuni riisi ehk täisterariisi nimetatakse ka kooritud ehk cargo-riisiks, kuid selle kest ja vitamiinid ning mineraalid jäävad alles.

Tume riis on kergelt kroovitud. Selle väline kestakiht on eemaldatud, mistõttu see küpseb mõnevõrra kiiremini kui täisterariis. Kui koorimata riisilt eemaldatakse tera- ja seemnekest ja idu, saadakse poleeritud (valge) riis.

Aurutatud riis (osaliselt keedetud) eeltöödeldakse enne kroovimist, nii et osa pinnakihis olevatest vitamiinidest imendub kuuma veeauruga terasse. Samal ajal küpseb pinnal olev tärklis ja riis jääb keetmisel sõmeraks. Poleeritud aurutatud riis (valge riis) sisaldab 60–80% täisterariisi vitamiinidest.

Riisiga seotud näpunäiteid

– Kas soovite oma riisi sõmerana? Keetke see rohkes vees ja eemaldage hoolikalt liigne vesi.

– Risotto ja paella sõber keedab Risella risotoriisi või pikateralist riisi rammusas kana- või köögiviljapuljongis. Lisage puljong ja laske sel kogu keetmisprotsessi jooksul vähehaaval riisi sisse imenduda.

– Muutke salat toitvamaks, lisades Risella mitmeviljasegu või riisi. Loputage valminud riis jaheda veega ja maitsestage! Lisage prooviks oliiviõli, sidrunimahla või äädikat. Salatiriis saab kurkumist kena värvi.

– Täiusliku maitse saamiseks keetke oma garneeringu riis kanapuljongis. Soola pole vaja.

– Maitsestage riis, lisades keevasse vette näiteks värskeid ürte, kaneelipulki või sidrunikoort.

– Proovige enne vedeliku lisamist riisi võis röstida, et lisada toidule pähkliseid maitsenoote! See sobib eriti hästi tumeda riisi ja teravilja segu puhul.

riisia_kasvamassa